Afrika’nın Tabiat Anası

ATA KAPAK

2004 yılı, Nobel tarihine üç kadının birden ödül aldığı yıl olarak geçer.

Amerikalı Linda Buck, Nobel tıp ödülünü,

Avusturyalı kadın yazar Elfriede Jelinek, Nobel edebiyat ödülünü ve

Kenyalı çevreci Wangari Maathai, Nobel barış ödülünü aldılar.

Barışın çevre ile ne ilgisi var, diyenlere Nobel Komitesi başkanı “Barışa giden yol çevreden geçer” yanıtını vermişti.

 ATA12

(Barış ödülünü Norveç , diğer Nobel ödüllerini İsveç veriyor).

Maathai’nin ödülünü alırken yaptığı konuşmasının ”Adalet, eşitlik ve ekolojik bütünlük” diye başlayan sözleri hâlâ hafızalardadır.

ATA 7

“İnsanlara söz hakkı vermeden, onları bilgilendirip bu kaynakların onlara ait olduğunu anlatmadan çevreyi koruyamazsınız.” sözleriyle akıllarda yer edinen Afrikalı çevreci Wangari Maathai, 71 yaşında kansere yenik düşerek hayata gözlerini yumdu. Çevre sorununun aslında bir demokrasi sorunu olduğunu ilk savunanlardan biri olan Afrika’nın tabiat anası artık yaşamıyor…

Maathai, verdiği çevre mücadelesi nedeniyle baskı gördü, ölümle tehdit edildi, hapse atıldı, hakaretlere uğradı, fakat hiç yılmadı. 70’li yıllarda Kenya’da ağaç dikme projeleri yürüterek kıtlığı engellemeyi ve kadınların sosyal koşullarını iyileştirmeyi amaçlayan Yeşil Kemer Hareketi‘ni kurdu.

ATA 2

Bu hareketin diktiği ağaç sayısı yaklaşık 25 milyon civarında.

Tumutumu Hills nursery

Maathai’yi çoğu ülkenin gündemine taşıyacak olan asıl neden, 1989 yılında münferit bir davadaki başkaldırısı olacaktı. Başkent Nairobi’nin akciğeri diye anılan, ”Uhuru Parkı”ında 60 katlık bir iş merkezi yapılması projesine karşı çıkan Maathai, büyük bir halk seferberliği başlattı.

ATA1

Hukuki mercileri de harekete geçirip bu yapıyı protesto etti. Bunun üzerine cumhurbaşkanı Daniel arap Moi, projeye karşı çıkanların ”kafalarında böcek olduğunu” söyleyerek, Maathai’ye ”Erkeklere saygılı ve susan bir kadın ol, Afrika gelenekleri bunu gerektirir.” türünden sözlerle onun onurunu kırmaya çalışmıştı.

2009 yılında Stockholm’de katıldığı bir konferansta dinlediğim, rengârenk şık elbisesi içinde, kocaman gülücükler dağıtan bu tabiat ana, o zorlu mücadeleyi kazanmasıyla tanındı.ATA13

Kenya cumhurbaşkanı Daniel arap Moi’nin ona gözdağı vermesi para etmemişti.

ATA 15

ATA6

ATA 11

Prince Charles makes a speech about the late Wangari Maathai at Kew Gardens

 

 

 

Bu yazı Çevre kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.