Dünyadaki 137 Doğal Koruma alanı -2


TAN

Tanzanya: Klimanjaro’nun çok da uzağında olmayan yağmur ormanları, sislerle kaplı dağlar ve görkemli çağlayanların arasında, dünyada nesli tükenmeye yüz tutan hayvan türlerinin en çok konsantre olduğu yer bulunmaktadır. Burasının adı Udzwunga Mountains’dır ve asırlık dağlar zinciri Eastern Arc Mountains’ın bir parçasıdır.

Bugüne kadar yalnızca burada yaşayan 96 omurgalı türüne rastlanmıştır. Bunlardan 71’i nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya. Örneğin güneş kuşu, bukalemun ve galago (küçük bir maymun türü).

Ayrıca yalnızca bu bölgede olduğu bilinen birçok böcek de vardır. Örneğin 43 eşsiz kelebek türü gibi. Bitki örtüsü de aynı zenginlikte çok-çeşitlilik göstermekte ve tam 800 ayrı tür yalnızca Udzwunga’da bulunmaktadır.

Eastern Arc Mountains, 30 milyon yıldır bulunmakta. Bu küçük dağ zinciri bütün bu zaman içinde ormanlarla kaplı olmuş ve çevresindeki iklim değişmelerine karşı korunaklı bir çevre oluşturmuştur. İşte bu nedenle hayvan ve bitki türleri, bu kadar olağanüstü uzun bir zaman içinde bu değişikliğe uğramayan çevrede yaşamlarını sürdürebilmişler.

2004 yılında burada daha önce hiç rastlanılmamış olan bir memeli hayvan keşfedildi: ağaçta yaşayan “kipunju”. Yapılan DNA testleri bu hayvanın en yakın akrabasının “babian” lar olduğunu gösterdi. Afrika’da 1984’ten bu yana ilk kez yeni bir maymun türü daha bulunmuş oldu böylece.

2008 yılında ormanda bir otomatik kamerayla daha önce bilinmeyen bir hayvan görüntülenerek yeni bir sansasyonal keşif yapılmıştı. Kürkü olan bu hayvan kedi büyüklüğündeydi ve bir kılıçı vardı. Bu türün fillerin küçük bir akrabası olduğu belirlendi ve “kılıçlı kopek” adı verildi.

TAN 1

Udzungwa, memeli hayvan türlerinin korunması için dünyanın en vazgeçilmez bölgelerinden biri olarak kabul edilmiştir.

Bu yazı Tema kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.