Ayılar ve İnsanlar

Ayılar çok akıllı hayvanlardırlar. İnsanlarda olduğu gibi her ayının kendi ayırt edici kişiliği ve mizacı olduğu söylenir. Ayının gücü insanlarda asırlardır kıskançlık, saygı ve korku uyandırmıştır. Özellikle Kuzey Avrupa halklarında ayıyla yoğun bir ruhani bağ kurulmuştur. Ayılar yaygın olarak yaşadıkları bölgelerin çoğunda rakipsiz bir kült statüsüne ulaşmıştır. Bu hayvana hem tapılmış hem de korkulu bir saygı gösterilmiştir.

Rusya, Romanya, Finlandiya gibi bir çok ülke halkı ve Kuzey’deki Laponlar, Nenetler, Dolganlar, Eskimo ve Kızılderili gibi bir kısım yerli kavimler ayıyı kendi özel totemleri ve sembol hayvanları olarak kabul etmişlerdir. Ayı avı çok kapsamlı hazırlık ritüelleri gerektiriyordu.

Avlanılan ayıların etlerinden sıyrılan kemikler iyice yıkanıyor ve büyük bir özenle gömülüyordu. Yoksa ayının ruhunun gelip onu vuran avcılara zarar vereceğine inanılırdı. Birçok yerde yüzlerce ayı kafasının bulunduğu törensel kült alanlarına rastlanmıştır.

Birçoğumuz ayılardan hoşlanırız. Hiç olmazsa kendi bahçe ve arazimizde ya da doğadaki yürüyüş patikalarında karşımıza çıkana kadar…

Dayılar geçiyor…

AYI BEBEK

(BBC Polar bear spy on the ice)

Bu yazı Hayvanlar kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.