Daiquiri Kokteyli

frozenstrawberry2

Daiquiri kelimesiyle bundan neredeyse çeyrek yüzyıl önce Küba’da, Floridita barda tanışmıştım. Aslında, aklımda isim tutamam ama bu barın ismini Florida’yı çağrıştırdığı için ve ”q” harfi de o zamanlar yasaklı olduğundan, kendime has bir hatırlama/akılda tutma pedagojik yöntemle hatırlarım arada bir.

Serde avcılık var, yazar ve avcı Hemingway‘in bu barın müdavimi olması götürmüştü beni oraya. Hatta, bu kokteyli onun keşfettiği söylenir.

Şekerkamışından elde edilen beyaz rom, yeşil limon, kırılmış buz parçaları ve hafiften şeker karışımlı kokteylin sert olduğunu hayal meyal hatırlarım…

Gürül gürül akan ritmi ile coşturan müzik, dans, Afrika-İspanya karışımı zengin kültür, yaratıcılık, sanat, eğlence, cana yakınlık ve o zamanların dünyaya açılmak isteyen kapalı kutusu Küba! Ferahlatıcıydı hasılı…

fjaderholmarnas_krog_0153

Neredeyse o gün bu gündür bu kokteyli ilk defa birkaç gün önce, Stockholm’de şu karşıdaki Fjäderholmarnas Restoran’da, çok değer verdiğim bir yakınımın kulaklarını güzel sözlerle çınlatırken bu kadar lezzetli hissetim.

Meğerse, asıl ferahlatıcı olanı burdaymış.

İçinde alkol olmayan, buzlu çilek suyu, çok az şeker ve portakal suyu olan, bu daiquiri kokteyli versiyonu,  geçen yüzyılın en büyük yazarlarından sayılan Amerikalı yazar, Fitzgerald‘ın favori kokteyli olarak lanse ediliyor.

Hayatın ironisi işte…

 

Bu yazı A'nın gözüyle kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.