Dünyanın en Pahalı Kahvesi

kaffe 10

Kahve türlerinden Arabika ile yapılıyor bu kahve. Bir fincanı 100 dolar. Endonezya’da buna kopi Luwak diyorlar. “Kopi” kahve demek. “Luwak” da kahvenin bu kadar pahalı olmasına neden olan hayvana yerli halkın koyduğu isim.

Kahveyle bu hayvanın ne ilgisi var, diyeceksiniz. Çok ilgisi var! Hem de öyle çok ki, kahveye acısı alınmış, yumuşak ve dolgun lezzeti veren işte bu hayvan. Uluslararası literatürde Palmiye Rakunu –Asien Palm Civet– diye biliniyor. Kediye benzeyen bu hayvan kahveyi çiğ çiğ yiyor.

Kapak Kaffe

Kahve çekirdekleri bağırsaklarında ”marine” olup, dışkıyla atıldıktan sonra ticari sisteme entegrasyon süreci başlıyor.

Cafe 9

Yerli “üreticiler” bu çekirdekleri tek tek topluyor, “çer-çöp” ünü ayıklıyor ve yerel tüccarlara satıyor.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Bunlar da çekirdekleri bir güzel temizliyor ve kavuruyorlar. Daha sonra bu kahve büyük toptancılar tarafından dünya piyasalarına arz olunuyor.

Kahvenin bu kadar lezzetli olmasının sırrı işte bu “marine olma” faslında. Kahve çekirdeği hayvanın bağırsaklarından bütün ve bozulmamış olarak geçiyor. Çekirdeğin sert olan dış tabakası ince bir zar dokusuyla kaplı. Rakun’un sindirim sistemindeki enzimler bu dokuyu çepeçevre sarıyor ve kendine özgü aromasıyla kahveye bu kadar keyiflendirici lezzet veriyor.

kaffe 8

Fakat ne pahasına? Bu rakun’lar kahve plantasyonlarındaki büyük kafeslerde tek başlarına tutuluyorlar. Önlerine gıda olarak kahve çekirdekleri koyuluyor. Hayvancıklar, sevmeseler de açlıklarını gidermek için bu çekirdekleri yemek zorundalar. Çekirdekler sindirim sisteminde parçalanıp besine dönüşmediği için ve verilen diğer yiyecekler yeterli olmadığı için hastalanıyorlar, davranış bozuklukları gösteriyorlar hatta kendi kendilerini yaralıyorlar.

Kaffe 7

Bu rakun’ların doğada yabani olarak yaşayan akranlarının çok daha dengeli beslendikleri ve mutlu oldukları kesin. Bir de lüks barlarda bu kahveyi fincanına 100 dolar verip içenler bu hayvanlara yapılan canavarca muamelenin farkında olsalar…

 

 

Bu yazı Hayvanlar, Sıradışı kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.