Kurt ile Köpek

33998_1260721272Bir köpek ormanda gezerken kurtla karşılaşmış. Hasta ve çok zayıflamış olan kurt, ayakta zor duruyormuş. Köpek kurdun bu haline çok üzülmüş.

“Ne kadar kötü görünüyorsun böyle kurt kardeş?” demiş. “Herkes bizi düşman bilse de biz uzaktan akrabayız. Doğrusu sana yardım etmek isterim.”

Hiç sorma, demiş kurt. “Ağır bir hastalığa yakalandığım için uzun süre avlanamadım. Şimdi iyileştim ama avlanacak gücüm kalmadı artık. Ben de böyle aç susuz dolaşıyorum işte.”

Sen hiç üzülme, demiş köpek. “Ben sana yardım edeceğim. Bu akşam sahibimin düğünü var. Akşam olunca köyün dışındaki çalılıklara gel. Ben sana düğün yemeklerinin artıklarını taşırım.” Birkaç gün boyunca köpek tarafından beslenen kurt, sonunda kendini toparlayıp eski gücüne kavuşmuş.

Teşekkür edip vedalaştıktan sonra ormanın yolunu tutmuş.

Aradan yıllar geçmiş, köpek iyice yaşlanınca sahibi onu dışarı atmış. Köpek ormanda aylak aylak gezerken eski dostu kurta rastlamış. “Hayrola?” demiş kurt. “Çok perişan görünüyorsun”. Köpek içini çekip “Yaşlandım artık!” demiş. “Sahibimin işine yaramadığım için beni kovdu” Kurt “Biz eski dost değil miyiz?” demiş “Şimdi yardım etme sırası bende.

Hatırlasana, benim hayatımı nasıl kurtarmıştın? Hemen bir plan yapmalıyız…

Tamam buldum!

Senin sahibinin küçük bir çocuğu vardı, değil mi? Şimdi ben gidip onu kaçıracağım, sen de geri götüreceksin. Böylece sahibin seni el üstünde tutacak” Bu sözleri söyleyen kurt, kaşla göz arasında gidip çocuğu ormana getirmiş.

Köydekiler silahlanıp ormana koşmuş ancak daha ormana girmeden, yaşlı ve işe yaramaz diye evden kovdukları köpeğin çocuğu geri getirdiğini görmüşler…

booolBu olaydan sonra yaşlı köpeğin itibarı öyle artmış ki, insanlar onun kahramanlığını yüzlerce yıl çocuklarına anlatmışlar…

Kurtla köpek arasındaki bu danışıklı dövüşten hiç kimsenin haberi olmamışler mi?…

Bu yazı Ekrem abi kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.