Vaşak

Lo 7

Çam ormanlarının ”mini” kaplanı vaşak ayı ve kurttan sonra Avrupa’nın en büyük yırtıcı hayvanı ve var olduğu günden itibaren postu için avlanılmış. Tarihte İskandinav ülkeleri vaşak kürkünün önemli ihracatçısı olarak bilinirler…

LO

Yatak malzemesi olarak da kullanılan kadife yumuşaklığındaki süslü vaşak derilerine talep o kadar çokmuş ki, kralların özel vaşak avcıları varmış!

Lo 4

Engebelli araziler ve çam ormanlarında yaşayan bu büyük yabani kedi, çok geniş alanlarda hareket etmesine rağmen insanların onlarla karşılaşma ayrıcalığı pek yok. Ormanlarda gizlice yaşıyormuşçasına çok iyi kamufle oluyorlar ve geceleri aktiviteleri artıyor.

Lo 3

Yiyeceklerinin hep taze olmasına özen gösteren vaşaklar nadiren leş yerler. O yüzden de  ayı sansarı v.b. diğer yırtıcılar gibi yiyecek stoku yapmazlar.

Doğal üreme alanlarına göre yiyecekleri değişen vaşağın, kuzey ülkelerindeki başlıca ganimeti ren geyikleri ve karacalar. Vaşağın avladığı hayvanlar arasında, tilki, tavşan, orman kuşları, rakun, koyun ve kedi bulunur.

Kuzey ülkelerindeki av tecrübelerimizde kafası kesik karaca kadavrası ile karşılaşmak epeyce merak konusu olmuştu.

Zamanla, bunun tipik bir vaşak-tilki vakası olduğu anlaşıldı. Hep taze yiyecek peşinde koşan vaşak, avından bir parça yiyip aynı günde başka ava geçer. Avı iyi gitmemişse bir önceki kadavraya geri döner, ama avının tamamını nadiren bitirir. Bunu fırsat bilen tilki avın ”sahibine” gözükmeden gövdeden çabucak koparılabilen bir parçayı hemen alarak kaybolur. Aksi halde tilkinin kendisi ava giderken avlanır.

Lo 9Ormanda karşılaştığımız gövde kısmı olup kafası olmayan karacaların gizemi de uzun ve sabırlı gözlemlerden sonra böylece çözülmüş oldu…

Vaşak fotoğrafları: Staffan Vidstrand

 

Bu yazı Hayvanlar kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.