Altay Dağları’ından Majestik Görüntüler

Altay Dağları’nın adı Moğolca “yaldızlı, altından” anlamına gelen “altan” kelimesinden geliyor. Sibirya’nın güneyinde Rusya, Kazakistan, Moğolistan ve Çin sınırlarının üçgeni üzerinde, 845 kilometre karelik bir alanı kaplayan bu dağlar şaşırtıcı derecede güzel.

El değmemiş, insanların doğa ile uyum içinde yaşadığı bu bakir alanlar, eskiden beri göçebelik, yerel kabileler ve Şamanlar’ın dağlarda, nehirlerde, ağaçlarda ve doğanın her yerinde bulunduğuna inandıkları ruhlar, ibadet yerleri ve maneviyata duyulan saygı ile ilintilendirilir.

Arkeolojinin tarihi orada! Diyenler olduğu gibi ” burada ruhunuz ayaklanır ve şarkı söylemeye başlarsınız, tüm yaralarınız sarılır” diyenler de var.

Altaylar’da ilkbaharda bitki örtüsü “patlayabilir” ve bir çok nadir hayvan görebilirsiniz. Çarpıcı manzaraları olan bu dağların çevresinde ormanlar, tundralar ve çöllerin bulunduğu uçsuz bucaksız stepler ve çok çeşitliliği sağlayan bir iklim var.

Endüstrileşmenin ulaşamadığı bu coğrafya, doğaseverleri Altay Bölgesi’ne çekiyor. İşte bu majestik dağlardan görüntüler.

Bu yazı Video kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.