Afrika’nın ” Kaçak Avcı” Düşmanı Cesur Kadınları!

enhanced-31389-1425902328-14

Doğa koruma örgütlerine göre fil, gergedan ve aslan türü hayvanların “kaçak avı” artarak sürüyor. Peki, neden özellikle bu üç hayvan?

Fildişi, gergedan ve aslan kemikleri Uzak Asya’da toz haline getirilerek ilaç ve cinsel gücü artırıcı ürünlerin yapımında kullanılıyor da ondan.

Yetkililere göre Vietnam, Laos ve Tayland bu konuda neredeyse hiçbir şey yapmıyor, Çin ise dostlar alışverişte görsün cihetinde, kaçak avcılarla mücadele ettiği imajını veriyor.

Bu hayvan katlinin yakından uzaktan avla bir ilişki yok. Bu iki harflik kelimeyi, yapılan işle ilintilendirmek bile çok büyük ve rencide edici bir ahlaksızlık!

Bunu özellikle avcı olmayan kesime anlatmamız gerekiyor.

Bu, maneviyat ve inanç adına yakıp-yıkan, kadın ve çoluk çocuğu kaçırıp tecavüz eden, pazarlarda satan cihatçıların “imanına” benzer!

Bakın, Güney Afrika Cumhuriyeti’nde sadece kadınlardan oluşan bir grup devriye gezerek, kaçak gergedan avlayanlarla “kelle koltukta” mücadele ediyor. Bunların kaçak avcılarla sık sık silahlı çatışmaya girdiği ve onlarca insanın öldüğü rapor ediliyor.

Kendilerine “Kara Mambalar” diyen bu cesur kadınlar, Güney Afrika’nın Balule doğal rezervinde her gün devriye gezerek, kaçak avcıların kamplarını ve kurdukları tuzakları yok ediyorlarmış.

Afrika’nın en büyük milli parkı olan ünlü Krüger Milli Parkı’ndaki onbinlerce hektarlık alanda kaçak avcılara karşı devriye gezen birçok birim var. Bunların arasında sadece Kara Mambalar kadınlardan oluşuyor.

Bir iki yıl önce kurulan grup, adını Güney ve Doğu Afrika’da yaşayan zehirli bir yılandan alıyor. Grubun bir üyesi şöyle diyor:

“Kara Mamba yılanı saldırgan ve çok zehirlidir. Kaçak avcılıkla mücadele eden grubumuz için tam da doğru bir isim. Gergedanları koruyoruz, sadece kendimiz için değil, gelecek kuşaklar da onları görebilsin diye. İlk kez altı kişiyle yola çıktığımızda çevreden çoğu kişi bize şüpheyle yaklaştı. Kadınların bu işin üstesinden gelemeyeceğini sandılar. Ama biz onların haksız olduğunu gösterdik”.

tumblr_m1rctaap761qjf31zo1_500

Krüger Milli Parkı’nda görev yapan Transfrontier Africa çevre örgütü, Kara Mambalar grubunun kurulmasına da önayak olmuş.

Kaynak:Jakt intervju/JF

Bu yazı Av kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.