100’den Fazla Yunus Yara Bere İçinde Sahile Vurdu!

http---prima.tv4play.se-multimedia-vman-VMan-P313-VMan-P3139732_YD

Cuma günü, Japonya’da 100’de fazla yunus balığı vücutlarında derin kesikler ve yara bere içinde sahile vurdu. Boyları 2-3 metre uzunluğuna kadar ulaşabilen elektra balinası olarakta adlandırılan yunuslara Japon sularında sık rastlanıyor.

Kurtarma ekipleri bu hayvanları yeniden okyanusa göndermek için yoğun çaba sarfettiler.
Hokota’da kıyıya vuran yunusların derilerinin kurumaması için kovalarla su taşınırken suya gönderilenlerin, çoğunun gelgit sularıyla yeniden kıyıya vurduğu bazılarının telef olduğu bildirildi.

Yetkililere göre, arasıra bir ya da iki elektra balinasının kıyıya vurduğu oluyor ancak böyle toplu halde birden kıyıya vurma ilk kez görülüyor.

Japonya daha önce de yine böyle bir cuma günü Taiji adlı kasabasında küçük bir koya sıkıştırılan yunusların çok tartışmalı bir avla nasıl katledildiği görüntüleri ile gündeme gelmiş, bunun katliam olduğunu kabul etmemiş dünyayı kızdırmış “çocukların nefret ettiği” ülke diye anılmaya başlamıştı.

John Lennon’ın eşi Yoko Ono açık bir mektupta Japonların, yunus katliamı yapmalarından kaçınmaları çağrısı yapmış ve bu çağrı bütün dünyada geniş yankı bulmuştu.

Bu katliam, Oscar ödüllü “The Cove” adlı belgesel sayesinde dünyada gündemine gelmişti.
Uluslararası tepkilere karşın Japonlar bu avı bilimsel gerekçelerle yaptıklarını ileri sürmüşlerdi.

Ancak Birleşmiş Milletler Japonya’nın balinaları bilimsel değil, ticari nedenlerle avladığına karar vererek, balina avını durdurmasını istemişti.

Bu kez de Tokyo bunun bir gelenek olduğunu savunup, bu tür kampanyaları çevrecilerin “kültürel emperyalizmi” olarak nitelendirmişti.

Hasılı, dünya bir yandan küçük bir koyun içine sıkıştırılan 500 yunus balığının nasıl teker teker katledildiğini, katliamı görüntüleyen Reuters film ekibinin kameralarının üzerine görüntülemesinler diye “çarşaf çarşaf” tekstil ürünü attıklarını izliyor, öte yandan Japonların traji-komik açıklamalarını dinliyordu.

Bu av herhangi bir uluslararası anlaşmayla yasak değildir…

Yunus Balıkçılığı ülkemizde geleneksel balıkçılık yöntemlerinden biridir ve bu yasaya uygun olarak uygulanmaktadır…

Yunuslar Uluslararası Balina Avcılığı Komisyonu’nun denetimi kapsamında değil, her ülkenin sorumluluğu ve kontrollü altındadır…

Diye devam edip katliamı savundukça, bizim deyimle “çuval”layıp batıyorlardı.

Yunusların neden böyle toplu halde karaya vurdukları henüz bilinmiyor
Video
Kapak:TV4

Bu yazı Çevre kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.